Fotil Vítek Znáte seriál Vikingové? Milujete hudební projekt Wardruna? Nebo nejlépe oboje najednou? Tak to jste začali číst správný ...

Einar Selvik, Wardruna a Vikingové v Olomouci

pondělí, dubna 20, 2015 Zuzana 3 Comments


Fotil Vítek
Znáte seriál Vikingové? Milujete hudební projekt Wardruna? Nebo nejlépe oboje najednou? Tak to jste začali číst správný článek. Přináším vám totiž reportáž z letošního AFO50, které navštívil Nor Einar Selvik, autor soundtracku pro seriál Vikingové a leader hudebního projektu Wardruna.

Einar Selvik do Česka přijel v rámci festivalového bloku Zánik a počátek představit severskou hudbu, mytologii a také zahrát akustické verze písní jeho hudební formace Wardruna. 

Koncert se odehrál ve čtvrtek večer v Kapli Božího Těla. Opravdu usměvné je, že v minulosti na tomto místě stála synagoga. Tudíž se odehrál koncert severského pohana v kapli, kde kdysi byla synagoga. 

Před koncertem jsem byla neuvěřitelně napjatá a zvědavá, jaké to bude. Skvělé? Hrozné? Průměrné? Nudné? Všechna tato přidavná jména se mi honila hlavou, nicméně výsledek nedokáže vystihnout ani jedno.

Když se Einar objevil na scéně a začal hrát, bylo to neuvěřitelné a běhal mi mráz po zádech. Einar má opravdu silný a nezaměnitelný hlas, který umí znamenitě používat. Na představení zahrál různé skladby, od energické Jary, přes Helvegen až po melancholickou a smutnou píseň Völuspá, která má pojednávat o Ragnaröku. Einar o něm prozradil, že se jedná o konec jednoho cyklu, ve kterém něco musí zemřít, aby něco jiného mohlo žít.

Zajímavé je, že si Einar vyrábí a zasvěcuje své hudební nástroje úplně sám. O některých z nich máme zmínky například z 12. století, ale nikdy jsme je neslyšeli hrát. Einar je v tomto ohledu úplný samouk, který navrací hlas starým nástojům.

Einar působil při koncertě velmi zdrženlivě a stydlivě, i přes to, že byla skvělá atmosféra. Na začátku koncertu si diváci v kapli sedli a poslouchali novodobého barda, jak oživuje staré a zapomenuté severské mýty. Posluchači své nadšení projevovali po každé písničce dlouhým tleskáním. Na konci koncertu se Einarovi dostalo také postesku vestoje, ze kterého měl určitě radost, ale pokoušel se ho skromně mírnit. 

Po skončení představení se Einar se všemi ochotně fotil, bavil a podepisoval se. Na mě osobně udělal skvělý dojem. Už se strašně těším na léto, až pojedeme s kamarády na koncert celé Wardruny do Polska.

P.S. Pokud se vám líbí můj blog a chcete veškeré novinky z první ruky, lajkujte moji FB stránku.


Já + Einar + kamarádka

3 komentáře:

  1. Díky za článek. Moc jsem se chtěl představení zúčastnit, žel bohům mi to povinnosti nedovolily... o to víc teď lituji a doufám, že ještě bude někdy šance.

    Jen bych dodal takový detail - že autorem soundtracku k Vikings je ve skutečnosti Trevor Morris, který do seriálu použil některé písničky od Wardruny. K druhé řadě už si pak Einara přizval k přímé spolupráci na soundtracku. Tedy doufám, že se nepletu, nerad bych tu šířil nepravdivosti :)

    OdpovědětVymazat
  2. To je škoda, byl to opravdu zážitek... Ale nezoufej, celá Wardruna bude hrát v polovině července v Polsku na jednom festivalu :)

    A jak to přesně je doopravdy nevím, ale tvoje informace je velmi pravděpodobná :)

    OdpovědětVymazat